Tryptofan

Tato esenciální aminokyselina je pro svůj vliv na produkci serotoninu, hormonu nervové tkáně, užívána k léčbě nespavosti, úzkostem, depresivním stavům, menopauzy a premenstruačního syndromu a nastolení duševní rovnováhy a dobré nálady. Se serotoninem je spojována snížená chuť k jídlu, proto je dostatečné množství tryptofanu důležité při snižování nadváhy.

Tryptofan zvyšuje fyzickou odolnost. Rovněž pomáhá uvolňovat tělo, tlumí bolest, snižuje teplotu a krevní tlak.

V nedávných studiích bylo odhaleno, že tryptofan významným způsobem pozitivně ovlivňuje příznaky syndromu dráždivého tračníku.

Nedostatek této aminokyseliny může způsobit poškození jater a poruchy trávicího traktu, u kterého může dojít k narušení přirozené schopnosti absorbovat živiny. S nedostatkem jsou rovněž spojovány vážné depresivní stavy a stavy úzkosti.

Mezi základní přírodní zdroje tryptofanu patří:

sójové boby, kakao, kešu ořechy, drůbeží, telecí a vepřové maso, syrový losos (nevhodný pro těhotné ženy), mléko, sýry, celozrnné potraviny, banány a slunečnicová semínka.

Tryptofan není rozpustný ve vodě a je do značné míry odolný vyšším teplotám, během procesu vaření se oproti ostatním aminokyselinám ztrácí jen nepatrné množství.

Doporučená denní dávka tryptofanu:

Zdravý dospělý člověk zkonzumuje denně okolo 3,5 až 6 mg tryptofanu. Co se potřeb těla týče, ty se mohou výrazně lišit. Doporučuje se proto zahrnout do jídelníčku velké množství různých zdrojů tryptofanu, aby se předešlo nedostatku.

Předávkování tryptofanem jednoduše není možné, jelikož není ani v nejmenším pro tělo toxický.