Methionin

Methionin je další z esenciálních aminokyselin. Je výchozí látkou pro tvorbu cysteinu a taurinu. Methionin antioxidační vlastnosti, pomocí kterých chrání organismus před toxickými látkami a škodlivými volnými radikály.

Methionin podporuje schopnost těla vylučovat odpadní látky v moči, proto jeho nedostatek může vést k potížím v této oblasti, například zadržování vody či otokům. Zvyšuje se také riziko zánětů, vypadávání vlasů a příznaků aterosklerózy.

Jelikož je methionin nezbytný pro tvorbu bílkovin a hormonů, například karnitinu, adrenalinu, cholinu a melatoninu, ovlivňuje řadu funkcí v těle. Karnitin má významný vliv na látkovou přeměnu a umožňuje transport mastných kyselin skrze mitochondriální membránu. Adrenalin umožňuje tělu reagovat na nebezpečné situace a melatonin zajišťuje zdravý spánek.

Methionin napomáhá detoxifikaci jater, je užíván při léčbě jaterních chorob, zánětech, svalových bolestech, ale také depresivních stavů.

Jednou z jeho dalších funkcí je regulace zdravého pH v moči, čímž se zabraňuje zanesení močového traktu nežádoucími bakteriemi, jako je například E. coli způsobující vznik cyst a zánětů močového měchýře a močových cest.

Mezi základní přírodní zdroje methioninu patří:

brazilské ořechy, sezamová semínka, losos v syrovém stavu (nevhodný pro těhotné ženy), hovězí a kuřecí maso, sójové boby, listová zelenina, brokolice a růžičková kapusta.

Methionin, tak jako většina aminokyselin, je rychle rozpustný ve vodě, potraviny s jeho obsahem by proto neměly být dlouho marinovány a vařeny (pokud to není nutné, jako například u masa). Dlouhodobé vystavování tepelnému zdroji rovněž způsobuje ztrátu methioninu z potravin.

Doporučená denní dávka methioninu:

2-3 g denně. Jelikož si methionin organismus nedokáže vytvořit sám, je dobré konzumovat stravu s obsahem této aminokyseliny. Dobrou zprávou je, že většina potravin, které obsahují bílkoviny, obsahuje také methionin.