Arginin má hned několik pro člověka důležitých funkcí.
Hraje podstatnou roli při buněčném štěpení a funkcích imunitního systému. Pomáhá hojit rány, uvolňuje hormony a odstraňuje toxický amoniak z organismu.
Je výchozí látkou pro oxid dusnatý, jež má výrazný vliv na oběhový a imunitní systém a způsobuje uvolnění krevních cév, čímž napomáhá odstraňovat potíže vzniklé se zanesenými cévami, jakými jsou například křeče či příznaky aterosklerózy
Je také užitečný např. při nachlazení, vysokém krevním tlaku, migrénách, ale i při léčbě mužské neplodnosti, kdy zvyšuje počet a pohyblivost spermií.
Arginin je užíván k posílení imunitního systému a ke zlepšení výkonu ve sportovním odvětví – podílí se na tvorbě svalové hmoty a urychluje obnovu tkáně. Pro svou schopnost regenerovat se také hojně užívá při léčbě popálenin a zranění (zvláště kostí) a při pooperační péči.
Studie prokázaly, že je také velmi efektivní při léčbě zánětu močového měchýře.
U pacientů, kteří po transplantaci ledvin užívali cyclosporin, mělo podávání argininu rovněž pozitivní výsledky. Nezávislé studie potvrdily, že zvýšený příjem argininu může velmi přispět k odstranění příznaků angíny a zlepšit činnost cév u nemocných.
Arginin je tzv. semi-esenciální aminokyselina, tedy ta, kterou si organismus vytváří sám (kromě období růstu v dětství a dospívání). Stále častěji se však objevují názory, že arginin by měl být považován za aminokyselinu esenciální, jelikož je pro tělo čím dál náročnější si v dnešním životním prostředí vytvořit této aminokyseliny dostatek. Arginin lze tělu dodávat pravidelnou konzumací pestré stravy nebo pomocí doplňků stravy s jeho obsahem.
Nedostatek argininu se může projevit ochabnutím svalstva, špatně hojícími se ranami a poklesem sexuálního apetitu.
Arginin a virus Herpes simplex
Výsledky nedávného výzkumu, který se zaměřil na vliv argininu a lysinu na aktivaci viru Herpes simplex u lidí trpících tímto virem, odhalily, že strava s vysokým obsahem argininu v poměru k lysinu může být jedním z faktorů, které virus Herpes simplex aktivují. Ukázalo se, že arginin virus aktivuje, zatímco lysin této aktivaci zabraňuje tak, že arginin z organismu vytlačuje. Pro osoby trpící virem Herpes se doporučuje konzumovat ty potraviny, které mají vysoký obsah lysinu v poměru k argininu, a vyhýbat se těm, které mají vysoký obsah argininu obecně. Více informací o této studii se dočtete v souvisejícím článku spolu se seznamem jejich obsahu v potravinách.
Mezi základní přírodní zdroje argininu patří:
syrové vepřové a drůbeží maso – obsahují nejvíce argininu, jež se ale pečlivým vařením, které je u těchto potravin třeba, z velké části ztrácí. Dalšími zásobárnami argininu jsou ořechy (vlašské, kešu, piniové), syrový losos (nevhodný pro těhotné ženy), vejce (zvláště bílek) a produkty z kravského mléka.