Problémem s nadměrným vypadáváním vlasů trpí v současnosti minimálně čtvrtina populace, pravděpodobně to ale bude dokonce zhruba polovina. Toto je velmi nepříjemný problém, zvlášť pro ženy, u kterých se tyto potíže často začínají projevovat již kolem 30. roku věku. Program vyváženosti výživy však může tento stav zlepšit.
Níže uvádíme některé jevy, které mohou být s vypadáváním vlasů provázány. Tento článek se rovněž zabývá vypadáváním vlasů v důsledku chemoterapie a také důvody, proč při programu vyváženosti výživy tento problém skoro neexistuje.
U mnoha klientů, kteří odstranili příčiny vypadávání vlasů, došlo k zastavení tohoto problému. Pokud byla doba vypadávání vlasů krátká, vlasy opět narostou. Pokud se jedná o dlouhotrvající problém, může se stát, že vlasy po odstranění příčin nenarostou, ale k jejich dalšímu vypadávání většinou nedojde.
Příčiny vypadávání vlasů, které jsou detailně popsány níže, jsou:
1. dehydratace
2. nedostatek živin
3. onemocnění jin
4. nízký obsah bílkovin ve stravě
5. nevyrovnaná hladina mědi v těle
6. nízká činnost štítné žlázy a možná i nadledvinek
7. narušený oběh v pokožce hlavy
8. toxiny
9. záněty na pokožce hlavy
10. jiná onemocnění nebo příčiny
Příčiny vypadávání vlasů
1. Dehydratace
Dehydratace může způsobit vypadávání vlasů, i když není přesně jasné jak. Jedná se však o běžný jev.
Důvody dehydratace jsou:
a) pití nedostatečného množství vody. Většina dospělých potřebuje denně 3 litry vody (v teplém počasí, suchých oblastech nebo při větší fyzické zátěži i více).
b) Někteří lidé pijí nevhodný typ vody – obvykle vodu upravovanou metodou reverzní osmózy zvanou též pitná či čištěná voda. Ve většině případů tato voda tělo dostatečně nehydratuje bez ohledu na to, kolik jí člověk vypije, a to může způsobit ztrátu vlasů. Dle našich zkušeností je nejlepší vodou voda pramenitá nebo kohoutková voda filtrovaná přes filtrační systém. Kapitolu samu pro sebe pak v tomto ohledu tvoří pití ionizované, neboli živé vody, která má úplně nejvíce benefitů z mnoha pohledů.
c) k dehydrataci dochází i díky některým špatným zvykům, mezi které patří například pití kofeinových nápojů, konzumace potravin s obsahem cukru a požívání alkoholických nápojů.
Dostatečná hydratace těla je velmi důležitá, zvlášť pro osoby s oslabeným zdravím.
2. Nedostatek živin
Vlas je tzv. měkkou tkání, a je rovněž považován za pojivovou tkáň v těle. Složením je podobný kůži, nehtům a dalším pojivovým tkáním. Tyto tkáně vyžadují velké množství živin, zvláště B-komplex, vitamíny C a E, síru, vápník, hořčík, zinek, měď ve využitelné formě a další.
Ti, kdo trpí problémem nadměrného vypadávání vlasů, by se měli v první řadě zásobovat živinami. V dnešní době to není nic lehkého. Většině lidí doporučujeme konzumaci stravy pro pomalý metabolismus. To zahrnuje konzumaci spousty vařené zeleniny v pokrmech (třikrát denně), denně živočišné bílkoviny v mase a vejcích a menší množství čerstvých mléčných produktů. Rovněž důležité je přestat konzumovat ovoce, ovocné šťávy, pšeničné výrobky a veškeré rafinované potraviny a sladkosti.
U některých lidí s opravdu chudou výživou je navíc ještě potřeba tuto stravu umocňovat doplňky stravy, a to alespoň ze začátku. Potřebné látky Vám budou doporučeny odborníkem.
Syrová zelenina. Syrová zelenina bohužel není vhodným zdrojem široké škály minerálů, a to z toho důvodu, že je pro většinu lidí těžko stravitelná. Minerály se při špatném trávení nedostanou z vláknitého materiálu zeleniny a projdou střevním traktem nestráveny. Mnoho druhů syrové zeleniny spadá v čínské medicíně na stupnici jin.
Léčba rakoviny chemoterapií. Chemoterapie může způsobovat ztrátu vlasů pravděpodobně z toho důvodu, že při této léčbě dochází rovněž ke ztrátě vysokého množství živin. Správná strava a užívání vitamínových doplňků pomůže v některých případech tento problém odvrátit.
Dalším možným vysvětlením je, že látky podávané při chemoterapii jsou pro vlasové folikuly jednoduše příliš toxické. Látka může vlas a minerály v něm vyčerpat do té míry, že vlas přestane růst.
3. Onemocnění jin
Chemické složení organismu některých žen a mužů je v pozici, které se v čínské medicíně nazývá jin. Tento jev je asociován s termíny jako chlad, uvolněnost, nesourodost. Pokud je např. vlasový váček uvolněný, může vlas vypadnout snáze, než když je váček stažený – v čínské medicíně více jang.
Fáze „povstání jang“ má jednoznačnou spojitost s nadměrným vypadáváním vlasů. V akupunktuře se určité fázi jin přezdívá povstání jang. To je fáze, ve které se tělo nachází v extrémní pozici jin, většinou důsledkem pomalé funkce štítné žlázy, na kterou reaguje snahou rychle se přesunout do pozice jang, ale nesprávným způsobem.
Jak docílit stavu jang. Tohoto stavu je možné dosáhnout konzumací většího množství vařené zeleniny, některého vařeného masa a vajec vařených naměkko. Existují ale i jiné potraviny charakteru jang.
Je také potřeba vyvarovat se potravin, které mají charakter jin, jako například sladkosti a většina syrových potravin. Je třeba se také vyhýbat většině druhů ovoce, ovocným džusům a dalším jin nápojům, jakými jsou alkoholické nápoje, limonády a slazené čaje.
Zjistili jsme např., že vysoké procento žen trpící nadměrnou ztrátou vlasů, konzumuje velké množství ovoce a salátů, tedy jin potravin. Většina také tíhne k vegetariánskému typu stravy. V některých případech toto výraznou měrou přispívá ke ztrátě vlasů.
Aby bylo dosaženo stavu jang, je třeba mít dostatečné množství spánku, omezovat množství bylin, vitamínů a minerálů ve stravě, jelikož tyto všechny mají do určité míry také charakter jin.
Léčba hřejivými paprsky a kávovými klystýry. Ke zlepšení rovnováhy mezi jin a jang napomůže denní nahřívání těla infračervenými paprsky a jeden až dva kávové klystýry denně. Kávový klystýr je pro dosažení rovnováhy mezi jin a jang vhodnější metoda než hydrocolon terapie. Nedoporučujeme pití kávy, nicméně jeden šálek kávy denně nevadí.
4. Nízký obsah bílkovin ve stravě
Vlas je složen z keratinu, bílkovinové substance. Správná výživa vlasu závisí na dostatečném množství bílkovin ve stravě a jejich správném vstřebání. Při nízkém obsahu bílkovin v těle, tělo vlasy „obětuje“ a přesouvá bílkoviny do jiných, důležitějších, tkání v těle.
Nadměrné vypadávání vlasů z důvodu nízkého obsahu bílkovin ve stravě může nastat i v případě méně kvalitních bílkovin v podobě tofu, semínek či např. luštěnin konzumovaných v rámci vegetariánské a na živočišné bílkoviny chudé stravy.
5. Nevyrovnaná hladina mědi v těle
Většina lidí, kteří se potýkají s problémy nadměrného vypadávání vlasů, má nevyrovnanou hladinu mědi v těle. Měď je naprosto nezbytná pro celistvost pojivové tkáně, což zahrnuje kvalitní stavbu a funkci vlasu. U těch, co trpí vypadáváním vlasů, se často projevují příznaky nevyrovnané hladiny mědi v těle, jakými jsou např. křečové žíly, migrény, pre-menstruační syndrom, výkyvy nálad a jiné.
Stav nedostatku nebo naopak přebytku mědi v těle často zhoršují různé typy vegetariánských diet. U lidí, kteří mají nedostatek zinku, se většinou objeví nadměrně vysoká hladina mědi v těle a u těch, kteří mají již tak slabé nadledvinky, může dojít k velkým výkyvům. Pro podporu nadledvinek se týmu Doktor.cz velmi osvědčila bylinná tinktura na podporu jejich činnosti od Mountain Meadows Herna.
6. Pomalá činnost štítné žlázy a nadledvinek
Konvenční medicína již dobře ví, že pomalá činnost štítné žlázy je často příčinou vypadávání vlasů. Nevyrovnaná činnost štítné žlázy nemusí být dramatická, hladina hormonů v krvi se při vyšetřeních může být v normě.
Důvody pro nedostatečnou činnost štítné žlázy jsou: nízká hladina jódu v těle, vysoký obsah rtuti či mědi, přítomnost jiných toxických kovů v těle či vysoká koncentrace látek, které se neslučují s jódem (brom, fluor a chlór). Velmi zřídka mohou být příčinami také záněty štítné žlázy typu Hashimotovy tyreoiditidy.
Všechny tyto příčiny jsou v dnešní době velmi běžné. Dle našeho názoru není odpovědí konzumace hormonů štítné žlázy. Ty jsou zřídkakdy potřeba. Úpravy činnosti štítné žlázy může být dosaženo správně nastaveným programem vyváženosti výživy. Konzumace hormonů štítné žlázy zpomaluje a v některých případech i zastavuje proces hojení.
Pomalá činnost štítné žlázy bývá je velmi závažným signálem. Indikátory jsou pomalý metabolismus a vysoký podíl vápníku v poměru s draslíkem. Tento ukazatel jednoznačně indikuje pomalou funkci štítné žlázy, která se při měření hladiny jejích hormonů ani nemusí prokázat. Jinými slovy, můžeme mít ideální hladinu hormonů štítné žlázy, ale ty na úrovni buněk nefungují tak, jak mají. Z několika důvodů jsou méně efektivní.
7. Narušený oběh v pokožce hlavy
Tento jev je častější u mužů. Způsobuje vznik částečné nebo celkové pleši. Příčinami jsou napětí v pojivové tkáni nebo ve krčním svalu, což zabraňuje správnému prokrvení pokožky hlavy.
Další, ale mnohem méně častou, příčinou je např. kornatění tepen.
Správně nastavený program vyváženosti výživy může pomoci s uvolněním napětí v krčních a zádových svalech a postupně odstraní i potíže s kornatěním tepen.
8. Usazeniny vápníku a jiných toxických látek ve vlasových váčcích
Další nesrovnalostí je nános tzv. metastatického či nevyužitelného vápníku v měkkých tkáních, mezi které patří pokožka a vlasové folikuly (váčky). Tento jev může být příčinou špatné funkce vlasového váčku a následně nadměrného vypadávání vlasů.
Vypadávání vlasů mohou zapříčinit i jiné toxiny, např. ty přítomné ve vlasové kosmetice, konkrétně v šamponech, barvách a jiných. Dalšími možnými důvody je přítomnost železa, manganu a jiných chemických látek ve vodě určené k pití a na koupání. Vynecháním toxických produktů a filtrováním vody (v případě, že je toxická, což není častý jev) často dochází ke zlepšení stavu.
Nadměrné vypadávání vlasů během programu vyváženosti výživy. Velmi zřídka se stává, že eliminací toxických kovů, chemických látek či léků v minulosti dojde k dočasnému narušení vlasových folikul, což způsobí vypadávání vlasů.
9. Záněty pokožky hlavy
Záněty jsou občasnými příčinami nadměrného vypadávání vlasů. Ne však časté.
10. Jiná onemocnění a příčiny, např. stres
Zřídkakdy může být jiné onemocnění příčinou částečné či celkové ztráty vlasů. Důvodem může být systémová infekce, nedostatek živin nebo tvorba toxinu, který narušuje vlasové folikuly.
Stresové stavy mohou způsobovat nadměrné vypadávání vlasů. Jedním z hlavních důvodu je zde i sklon k acidóze organismu.
Kompletní program vyváženosti výživy – nejlepší řešení
Po odstranění příčin popsaných výše obvykle k zastavení vypadávání vlasů dojde. Existují přípravky, které jsou proti vypadávání vlasů účinné, dle našich zkušeností je však nejlepším řešením správně nastavený program vyváženosti výživy.
Důvodem je, že některé příčiny, jako např. nevyrovnaná hladina mědi, mohou mít hlubší kořeny, které nejsou na první pohled vidět. Nemusejí být odhaleny žádnými testovacími metodami, ať už těmi lékařskými, či těmi na celostní bázi. Tyto příčiny se ukazují postupně po dobu několika měsíců a déle. Jen správný program dokáže nesrovnalosti odstranit a vyrovnat hladinu látek v těle.
Lékařské preparáty proti vypadávání vlasů. Léky fungovat mohou, ale současně mohou být velmi nebezpečné, zvláště např. přípravek Propecia. Tento lék důrazně nedoporučujeme, jelikož máme zkušenosti s jeho negativními vedlejšími účinky.