Potíže s průjmem jsou velmi časté, zvláště v některých zemích a zdá se, že jím trpí více ženy než muži. Tato porucha by neměla být ignorována, jelikož právě kvůli ní člověk ztrácí z těla důležité živiny. Průjem může také přispět k dehydrataci, která je málokdy životu nebezpečná, ale která narušuje celkový zdravotní stav člověka.
Průjem může být chronický nebo akutní. Chronický průjem se buď vyskytuje často, nebo jím člověk trpí v podstatě neustále. Akutní průjem je průjem, který se objevuje vzácně a bez dalších příznaků.
Chronický průjem
Velké procento lidí trpí akutním nebo chronickým průjmem. Ze zkušeností víme, že z nejčastějších příčin tohoto jevu je na prvním místě nesprávná strava a dysbióza střevního traktu. Klíčem k nápravě je úplné vyřazení nevhodných potravin z jídelníčku. Mezi ty patří hlavně chemická aditiva, veškeré potraviny z bílé mouky a bílého cukru. I dlouhotrvající chronický průjem lze odstranit správnou stravou sestávající z živočišných proteinů, vařené zeleniny a trochou celozrnných obilovin, ne však z pšenice a špaldy, jelikož ty trávicí trakt dráždí. Je třeba vynechat také veškerá pálivá a kořeněná jídla. Pít při jídle se nedoporučuje, odpočívat po něm naopak ano.
Jedním z našich klientů byl muž, který trpěl průjmem více než 5 let. Se svým problémem se léčil u několika lékařů, včetně gastroenterologa a jiných. Prošel u nás kromě jiného biodiagnostickými testy odhalující mikrobiologii a prodělal také naší očistnou kůru od parazitů. Spolu s tím začal s programem vyváženosti výživy, ve kterém se nevyskytovaly cukry, chemická aditiva, ani výrobky z bílé mouky a zařadil pravidelné užívání probiotik. Průjem sám od sebe odezněl během dvou týdnů a od té doby se již nikdy nevrátil.
V tým Doktor.cz jsme toho názoru, že mnoho potíží s průjmem je způsobeno kvasinkami – Candidou albicans, příp. napadením střevního traktu parazity, ale ještě více jich způsobuje nevhodná konzumace tropického ovoce v pro nás nevhodném ročním období – zimě a kupovaných čerstvých ovocných šťáv. Při přípravě těchto šťáv se nedodržují naprosto základní hygienické návyky, např. stejnou rukou, kterou připravuje prodavačka Váš kus ananasu, jablka, kiwi apd. a vkládá je do mixéru, bere do ruky i bankovky a zřejmě toutéž rukou bere i za kliku od záchodu. Schválně si toho všimněte až bude příště v některém z nákupních center. Pokud tedy trpíte chronickým průjmem, vůbec první věcí, kterou musíte změnit, je jídelníček a zařadit do něj probiotické produkty.
Tím nechceme tvrdit, že nesprávná strava je jedinou příčinou průjmu. Další příčiny jsou popsány níže. Léta zkušeností nám však dokazují, že na potížích s průjmem se nejvíce podílí strava složená z ovoce (to má největší podíl), sladkých potravin, syrové špatně umyté zeleniny, šťáv a chemických přídavků. A nyní se pojďme podívat na potíže s průjmem podrobněji.
Co vlastně průjem znamená?
Průjem znamená:
1. tekutou nebo velmi řídkou stolici v kterékoliv denní době; nebo
2. průchod potravy střevy v době kratší než 8 hodin.
Průchod potravy střevy se dá zjistit snadno. Snězte porci červené řepy a počkejte, až se vám ve stolici objeví červená barva. Pak spočítejte, kolik hodin uplynulo od konzumace řepy.
I když příznaky průjmu většinou nejsou tak dramatické, průjem může ohrozit člověka na životě. Ve většině rozvojových zemí je průjem jednou z hlavních příčin úmrtí, zvláště u dětí. Nebezpečí a příčina úmrtí nebo invalidity je ztráta minerálů, vitamínů, živin a samozřejmě také vody.
Voda se dá snadno a rychle doplnit, živiny však těžko. Je to z toho důvodu, že déle trvá, než se nedostatek živin projeví a když se projeví, tělo je již úplně vyčerpané, náprava proto trvá i několik měsíců. Proto nikdy nepodceňujte chronický a silný průjem. Nabízíme několik způsobů, jak tento problém řešit.
Jak se zbavit průjmových obtíží
Jednorázový záchvat průjmu může být jen snaha těla zbavit se špatného jídla, které obsahovalo toxické bakterie nebo virus. Kromě dostatečného odpočinku a zvýšeného příjmu vody není ve většině těchto případů potřeba dělat nic jiného. Je možné užívat černé uhlí (cca 6 tablet), které je dostupné v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Černé uhlí pomůže tělu zbavit se toxinů rychleji.
K tomuto typu akutního průjmu může dojít také z důvodu přejídání se, dále pokud jíme příliš rychle, v rozrušeném stavu nebo když jsme příliš unavení.
Akutní průjem jako reakce těla na změny v rámci programu vyváženosti výživy. Tělo se během programu vyváženosti výživy tímto způsobem zbavuje toxických kovů a chemikálií, případně také parazitů z tenkého a tlustého střeva. Zde platí stejný postup: více odpočívejte, pijte více vody, případně užívejte černé uhlí, než se situace zklidní. Užívání černého uhlí po dobu 1 či 2 dnů je bez rizika. Černé uhlí na sebe ale ve střevech váže živiny, nedoporučujeme ho tedy užívat delší dobu.
V případě, že průjem trvá více než 2 dny, držte se následujících kroků:
1. Pokud do této doby černé uhlí nezabralo, přestaňte ho užívat.
2. Nadále pijte velké množství pramenité nebo filtrované vody, ale ne během jídla. Vyhněte se dráždivým kofeinovým nápojům, limonádám a džusům. Tento krok je důležitý, zabráníte tím případné dehydrataci organismu, která může přijít náhle a bez varování a může mít vážné následky.
Nepijte vodu během jídla, jelikož ta ještě více naruší proces trávení. Obecné pravidlo je pít vodu minimálně hodinu po jídle a maximálně 15 minut před jídlem.
3. Vaše strava by měla být jednoduchá, složená jen z živočišných bílkovin a vařené zeleniny. Kuřecí nebo hovězí nebo jehněčí vývar jsou také vhodnými pokrmy.
4. Vyhněte se veškeré syrové zelenině, ovoci, ovocným šťávám a pálivým a dráždivým potravinám. Někteří lékaři doporučují půst, ten však v několika případech tak účinný není. Vývar je v těchto případech vhodnější.
5. Přestaňte užívat doplňky stravy, v těchto případech přestávají být zdraví prospěšné. Zvláště doplňky stravy s obsahem hořčíku a trávicí enzymy obsahující pankreatin a hovězí žluč, jelikož ty mohou průjem ještě zhoršit.
6. Popřemýšlejte, zda neděláte něco jinak než obvykle. To by mohlo být příčinou průjmu. Průjem mohou způsobit například antibiotika nebo jiné léky.
7. Více spěte a odpočívejte.
8. Vyzkoušejte následující jednoduché a bezpečné metody:
• Klystýr, nejlépe kávový. Léčba průjmu klystýrem může znít zvláštně, ale v některých případech je účinná, jelikož z těla odstraní škodlivé toxiny a přemnožené mikroorganismy, které mohou být příčinou průjmu.
• Koloidní stříbro. Koloidní stříbro je silný antiseptický prostředek. Je možné jej objednat na Internetu nebo si jej můžete vyrobit sami. Běžné dávkování u tohoto prostředku je 1-3 polévkové lžíce denně. Užívejte ho bez zapíjení, pro nejlepší účinek 20 minut po jeho konzumaci nejezte ani nepijte. Užívejte ho minimálně 5 dní po sobě, maximálně však 10 dní.
• Propolis. Pokud jsou výše uvedené metody neúčinné, vyzkoušejte propolis. Propolis je další bezpečnou metodou, jak se zbavit potíží spojených s přemnožením nežádoucích organismů ve střevech. Propolis je k dostání v obchodech se zdravou výživou. Neužívejte jej déle než po dobu 2 týdnů a dodržujte doporučené dávkování. Pokud si nejste jisti, jak tu či onu metodu aplikovat, zeptejte se!
• Jogurt s živými kulturami. Kvalitní živý jogurt pomáhá obnovení přirozené střevní mikroflóry, a proto je v některých případech účinný v boji proti průjmu. Kvalitní probiotika, k dostání v lékárnách, jsou také dobrým pomocníkem v léčbě průjmových potíží.
• Aztécká hlína (bentonit). Tento druh léčby je do jisté míry toxický, ale pokud se aplikuje jen pár dní, může přinést dobré výsledky. Bentonit ve střevech neutralizuje toxiny a napomáhá k uklidnění střev. Může ale také způsobit zácpu. Proto k tomuto řešení sáhněte jen tehdy, pokud ostatní metody nepřinesou žádné výsledky.
• Bismut subsalicylát. Bismut subsalicylát je netoxická látka obsažená ve volně prodejných lécích proti průjmovým onemocněním. Léky s bismutem obsahují velké množství vlákniny, která uklidňuje a zpevňuje střevní stěny.
• Byliny a části rostlin se svíravými účinky. V Doktor.cz doporučujeme tinkturu Anti-Diarrhea od firmy Mountain Meadow Herbs obsahující výtažek z bio zázvoru, listů maliníku, kůry voskovníku a dřišťálu.
• Patentované léky typu Immodium. Tyto léky neradi doporučujeme. Jsou to vlastně drogy, které do jisté míry střevo ochromují. Občasné použití ale neškodí. Proto doporučujeme spíše tinkturu Anti-Diarrhea, kterou můžete nosit vždy u sebe, což je obzvláště praktické při cestování.
Ve vzácných případech je při průjmových potížích potřeba podstoupit vyšetření stolice a jiná lékařská vyšetření, která příjemná rozhodně nejsou a často spíše nic zásadního neodhalí.
Pokud je průjem silný a dlouhotrvající, je potřeba vyhledat lékaře. Může totiž způsobit dehydrataci, která může vést k smrti. Vyšetření stolice není bohužel velmi přesné, ale občas odhalí vajíčka parazitů nebo jiných organismů, které nemohou být odstraněny pomocí přírodních metod popsaných výše.
Je rovněž možné, že v závažných případech budou podle Vašeho lékaře jedinou možnou volbou antibiotika, i když pokud člověk dodržuje jednoduché kroky popsané výše, nemělo by k tomu nikdy dojít.