Horečky

Věděli jste, že většina telefonických hovorů v ordinaci pediatra se týká HOREČKY? V tomto příspěvku bychom rádi vnesli trochu světla do problematiky horeček a horečnatých stavů. Mylné představy a potlačování horečky léky je téma, se kterým se v Doktor.cz setkáváme skoro denně.

Když se Vaše dítě necítí dobře, instinkt Vám velí udělat něco pro zlepšení jeho stavu. Horečka, více než jakýkoliv jiný běžný zdravotní stav, způsobí obvykle rodičům velký strach. Rodiče se horečky obávají nejen proto, že se při ní dítě cítí a vypadá špatně, ale také proto, že tuší, že se v jeho těle odehrává boj s vážnější nemocí, a nebo mají strach, že horečka sama dítěti uškodí. Většina telefonních hovorů, kterými se pediatři zabývají, se týká horečky u dětí a způsobů, jak tyto stavy ať už pomocí léků, či jinými metodami řešit.

Přílišné soustředění se na teplotu u dítěte a špatná léčba horečky způsobuje bezdůvodný strach rodičů, zbytečné zdravotní komplikace a bezpočet telefonních hovorů a nákladných návštěv lékařských ordinací a pohotovostí. Dokud se nevymaníme ze zajetí lékařského mýtu, že příroda udělala chybu, když jedním z příznaků nemoci učinila horečku, budou naše děti nadále vystavovány riziku.

Na základě zkušeností týmu Doktor.cz můžeme shrnout, že obvyklá reakce rodičů na horečnatý stav jejich dítěte je zhruba následovná:

  • Změřit teplotu.
  • Zjistit výsledky měření.
  • Začít panikařit.
  • Vytočit okamžitě číslo na lékaře.
  • Zajet k lékaři, do nemocnice, případně na pohotovost.
  • Nezbavit se myšlenky, že se děje něco hrozného (i když se nikdy nic hrozného nedělo).
  • Lékař většinou nic objevného nesdělí.
  • Aplikace léků předepsaných od lékaře.

Léky, které jsou rodičům předepisovány, jsou z velké části pořád ty samé: acylpyrin nebo paracetamol. Horečnaté stavy při užívání těchto léků většinou odezní do 3 snů.

Fobie z horečky: mýty rodičů o horečce.

V roce 1980 vyšel článek napsaný doktorkou Bartonou Smittovou, který obsahoval výsledky výzkumu, ve kterém bylo 81 rodičů dotazováno na to, jak postupují při horečce u svého dítěte. Všichni dotazovaní odpověděli, že u teplot do 38,9°C mají o dítě velký strach. Většina rodičů (52 % dotazovaných) žila v domnění, že horečka do 40°C může způsobit vážné neurologické potíže. Výsledkem bylo, že většina rodičů tento problém léčila agresivním způsobem: 85 % podávalo léky na potlačování horečky a 68 % podávalo studené zábaly při teplotách mnohem nižších než 39,5°C. Tyto přehnané obavy byly pojmenovány doktorkou Schmidt jako „fobie z horečky“.

Pokud Vašemu dítěti lékař předepíše léky na potlačování horečky, rozhodně tím Vašemu dítěti nijak nepomáhá. Fobie z horečky je nemocí lékařů, ne rodičů, a to, že jsou rodiče do jisté míry její obětí, je vina lékařů. Fobii z horečky ještě umocňují mýty o dětech se zdravotními postiženími způsobenými vysokou horečkou.

Rodiče dítěte se zvýšenou teplotou mají za to, že se teplota bude zvyšovat, pokud jí nějakým způsobem nezamezí. Nicméně snížením teploty nepomůžeme tomu, že se dítě uzdraví. Náš organismus má v sobě zabudovaný mechanismus, který horečce, jako druhotného příznaku zánětu, zabrání, aby stoupala a organismus ohrožovala.

V rámci pozorování tohoto fenoménu se týmu Doktor.cz dostala do rukou kniha Dr. Mendelsona s titulem How to Raise A Healthy Child In Spite of Your Doctor (Jak vychovat zdravé dítě navzdory lékařské péči). Přinášíme Vám stručný obsah kapitoly věnované horečkám.

„Horečka: Obrana Vašeho těla proti nemoci“

Dr. Mendelson ve své knize píše o zbytečnosti a nebezpečí, které potlačování horečky pomocí léků přináší, a o mýtech, že vysoká horečka způsobuje záchvaty. „Mnoho rodičů má z horečky strach, jelikož někde někdy slyšeli o křečovitých záchvatech a věří, že pokud nesníží stoupající horečku, mohou se tyto záchvaty přihodit i jejich dítěti. Horečky nezpůsobují záchvaty. Záchvaty se objevují v případě, kdy teplota „vylétne“ nahoru a i tehdy se vyskytují zřídka.“ Jen u velmi malého procenta dětí, které mají horečku, se mohou objevit záchvaty a ty, u kterých se objeví, žádnými následky netrpí. Febrilní křeče sami odezní a tělu neuškodí, i když představují jeden z nejděsivějších pohledů na dítě, který rodič může zažít.

Dr. Mendelson ve své knize dále píše: Horečky způsobené virovou nebo bakteriální infekcí nezpůsobí poškození mozku či trvalé fyzické poškození. Horečky jsou běžným příznakem u dětí a nejsou ukazatelem žádného vážného onemocnění, pokud se při nich nevyskytují další zásadní změny ve vzhledu a chování dítěte či jiné změny, např. potíže s dýcháním, pocit extrémní lehkosti či ztráta vědomí. Vysoká horečka není ukazatel vážnosti onemocnění.

Existuje velké procento studií, které ukazují, že horečka zvyšuje imunitní reakci na přítomnost bakterií a virů. Se zvyšující se teplotou se rovněž zvyšuje vylučování železa z krve do jater, čímž se zároveň snižuje rychlost, kterou se mohou bakterie množit. 

Dr. Mendelson poukazuje na obecný pohled na horečku jako na špatnou a děsivou věc, i když ve skutečnosti horečka je věc dobrá. Běžné nachlazení, nevolnost, nemoc, viróza či bakteriální onemocnění jsou většinou spojena s horečkou? A důvod? Jelikož horečka je způsob, jakým tělo s nemocí bojuje.

Zažitá představa, že horečka je nebezpečná a musí být potlačena, přehlíží vědecké důkazy o tom, jakou hraje důležitou roli při zánětlivých onemocněních. Imunitní systém závisí na horečce, která plní nesčetně úkolů v době, kdy se imunitní systém připravuje k boji s infekcí. 

Není potřeba bát se horeček! Bylo zjištěno, že není třeba panikařit, ani pokud teplota dosáhne hodnoty 40,5! Horečka může stoupnout na 40,5 stupně, aniž by organismus nějak poškodila.

Když má dítě horečku, organismus vytváří bílé krvinky (jež jsou pro tělo přínosné, jelikož odstraňují bakterie). Pokaždé, když se aplikuje lék na potlačování horečky, tělo se začne bílých krvinek zbavovat a v podstatě pracuje „přesčas“. Léky na potlačování horečky vlastně protahují onemocnění tím, že potlačují přirozený uzdravovací proces v těle. Horečky trvají déle, jelikož léky naruší část přirozeného procesu organismu se nemoci zbavit. Léky na potlačování horečky rovněž zbavují tělo glutathionu. Glutathion je klíčový prvek v těle, který pomáhá tělu eliminovat toxiny a potlačovat onemocnění.

Horečka je důležitý proces, při kterém dochází u dětí k vylučování odpadu a toxinů.

Jsme zvyklí při horečce podávat medikamenty snižující horečku, ty ale páchají více škody než užitku! Zvláště pak, pokud se podávají při horečkách způsobených vakcinací, což je samo o sobě téma na celý další článek.

Léky na potlačování horečky mohou potlačit příznaky a mohou přinést dočasnou úlevu. Tyto léky ale příznaky neléčí. Mezi potlačením příznaků a jejich vyléčením je velký rozdíl.

Léky na potlačování horečky přinášejí určité riziko. Horečka jako taková ne.

  • Horečka je přirozená obrana organismu.
  • Horečka je součástí uzdravovacího procesu.
  • Horečka stimuluje imunitní systém těla.
  • Horečka je nejúčinnější zbraní organismu při boji proti nemoci.

„Zjistěte u dítěte horečku a já to dítě vyléčím!“ – Hippokrates

A jak tedy při horečce postupovat?

Pokud se dítě necítí dobře, zjistěte, zda má horečku. Je jedno, zda máte teploměr, či ne. Zvýšená teplota se dá snadno poznat dotekem ruky. Tělo je horké a nebo příliš horké. Dítě umístěte do postele, nechte odpočívat a podávejte tekutiny. Snažte se zmírnit nepohodlí, které horečka přináší. A nechte organismus, ať s nemocí bojuje.

Horečky obvykle trvají cca 12 hodin. Víceméně přesně po 12 hodinách horečka ustane. Tělo je vyléčené a imunita znovu obnovena.

A bez prášků na potlačování horečky. Bez paniky. Bez telefonátů doktorovi a cesty do ordinace. Bez nepřesných informací. Jen s tělem, které je potřeba nechat dělat svojí práci. A které je následně efektivně vyléčené.

Hlavním cílem naší léčby by mělo být, aby dítě příliš netrpělo. Nikdo nemá rád pohled na dítě sužované horečkou. Dítě by mělo klidně odpočívat a pít dostatek tekutin. Existuje spousta přípravků, které mohou poskytnout úlevu od nepříjemných stavů horečky. Tým Doktor.cz má dobré zkušenosti například s užitím přípravků na homeopatické bázi, např. tablet s obsahem heřmánku, jež dítě uklidní. Vždy musíme mít na paměti, že je nutné léčit nemoc, ne horečku! Je velmi důležité, aby během nemoci docházelo ke správné reakci imunitního systému. Proto podávejte velké množství tekutin, zdravých výživných potravin (pokud má ovšem dítě chuť k jídlu, což většinou nemá), bylinné čaje, domácí vývary a esenciální oleje. Kapka vysoce kvalitního mátového oleje může snížit teplotu téměř v okamžiku. Horečku nepotlačí, ale může pomoci snížit teplotu. Jak postupovat při léčbě esenciálními oleji se dozvíte v bodě 6 následujícího přehledu.

Dr. Palevský přestavil 13 bodů, jak přistupovat k horečnatým stavům:

1) Horečka je zásadní způsob, jak se organismus dítěte zbavuje odpadu a toxinů. Chemické látky, které jsou součástí imunitního systému a které způsobují horečku, jsou v organismu přítomny neustále, a to i tehdy, pokud je tělesná teplota v normálu. Slouží k tomu, aby byl odpad a toxiny, které se během každodenních aktivit nahromadily, vyloučeny bez toho, aby k jejich spalování organismus musel zvyšovat teplotu.

Chemické látky, které způsobují horečku, se při výskytu horečky v těle jen tak najednou neobjeví. Tělem neustále cirkulují a zajišťují dobrý zdravotní stav tím, že udržují stabilní tělesnou teplotu a stabilní homeostázu v buňkách, tkáních a orgánech. K horečce dochází, pokud se hladina těchto chemických látek zvýší z důvodu zvýšeného množství odpadu a toxinů v těle tak, že tělo není schopné toto množství vyloučit standardním procesem vylučování, to znamená stolicí, močí, dýcháním, pocením, odpočinkem a spánkem.

2) Nahromadění odpadních látek v těle je způsobeno:

  • špatnou stravou a přejídáním se
  • zvýšeným množstvím stresu jak ve škole,  tak v domácím prostředí
  • špatným nebo nedostatečným spánkem
  • nekvalitním či nedostatečným odpočinkem
  • potížemi v nové škole či ve škole obecně
  • emocionálními problémy a nestabilním prostředí
  • životním prostředím (voda, vzduch, vystavení pokožky a nervového systému toxickému působení)
  • častým užíváním volně prodejných farmaceutických léků a vakcín
  • „žitím naplno“ a ignorováním impulzů, jež tělo vysílá
  • nežitím v souladu se sezónními cykly (např. zvířata v zimě hibernují, ale člověk na severní polokouli žije stejně jako např. v létě). Tím, že se stravujeme a obecně žijeme proti přírodním zákonům umožňujeme hromadění odpadních a toxických látek v těle, jež v důsledku vede ke zvýšení chemických látek, které způsobují horečku – příznak chřipky, kašle, jiných nemocí, depresí, žaludečních nevolností atd.

Horečka je tudíž něco, co našemu organismu pomáhá v jeho uzdravení. Horečka nás donutí přestat s tím, co děláme, a začít se zabývat tím, co naše tělo potřebuje, aby opět dosáhlo rovnováhy.   

3) Soustřeďte se u dítěte na ulehčení jeho boje s nemocí, ne pouze na snížení čísla na teploměru.

4) Napusťte dítěti teplou koupel (pokud bude potřeba i několikrát denně), aby se tělo začalo potit. Pocením se tělo ochlazuje a způsobuje, že se dítě cítí lépe. Do vody můžete přidat hořkou sůl (síran hořečnatý), jedlou sodu, nebo dokonce peroxid vodíku, jež způsobí, že se dítě bude cítit lépe. Zamezte průvanům chladného vzduchu, které by mohly koupelí rozehřátému organismu uškodit. Proces uzdravování a relaxace lze podpořit přidáním květů levandule, řebříčku obecného či bezu černého do koupele.

5) Horečka nezpůsobuje poškození mozku a automaticky nevede k záchvatům.

6) Aby se dítěti, u kterého se objevily horečky, ulevilo, vmasírujte kapku levandulového či heřmánkového oleje na špičky uší a na místo mezi největší obratel ve spodní části krku a obratlem pod ním. Uvolňující účinky má rovněž vmasírování oleje do pokožky v oblasti páteře a kapky či dvou do středu polštářků na palcích u nohou. Aby se tělo uvolnilo a bylo schopno účinněji bojovat s nemocí, můžete tento postup opakovat několikrát denně.

7) Po koupeli aplikujte metodu vlhkých ponožek: nasaďte pár vlhkých, chladných bavlněných ponožek na nohy. Na ně nasaďte pár suchých vlněných ponožek a uložte dítě do postele. Tato metoda pomáhá uvolňovat tělo při horečnatých stavech a rovněž při potížích horních cest dýchacích.

8) Zajistěte, aby dítě pilo co nejvíce tekutin a kontrolujte, zda jeho moč světle žlutá. Dehydratace u dětí s horečkou způsobuje, že se dítě cítí ještě hůře a snižuje se jeho schopnost uzdravení se.

9) Sledujte, zda nedochází u dítěte k psychickým změnám.

10) Dr. Palevský nedoporučuje užívání volně prodejných léků na potlačování horečky. Je toho názoru, že tyto léky nejsou pro lidský organismus bezpečné. Tento názor podporuje řada publikací zabývající se organismem a jeho přirozeným bojem s nemocemi. Dr. Palevský rovněž zastává názor, že pokud se dítěti trpícího horečkou podávají léky na potlačení horečky, horečnatý stav trvá déle. Jinými slovy, pokud dítě nebere léky na potlačování horečky, horečka odezní dříve, než když dítě léky konzumuje.

11) Horečka pomáhá tělu eliminovat odpadní látky. Léky na potlačení horečky zamezí organismu se těchto odpadních látek zbavovat. Tělo ale svou teplotu bude zvyšovat do té doby, než se odpadní látky vyloučí… a nebo také ne. Pokud nedojde k rychlému vyloučení odpadu, ten se drží se v těle, které dráždí a vytváří půdu pro chronické onemocnění. Často se stává, že děti, kterým byly podávány léky na potlačení horečky, po odeznění jedné nemoci onemocní znovu a znovu toto onemocnění doprovází horečka.

12) Většina volně prodejných léků na potlačení horečky spotřebovává důležité chemické prvky, které jsou součástí imunitního systému u dětí (např. glutathion) a které jsou nezbytné pro vylučování odpadních látek, které horečku způsobily v první řadě. Nedostatečné množství glutathionu v těle vede k menší míře vylučování odpadních látek a tudíž k jejich hromadění v buňkách, tkáních a orgánech. Tento stav vede k dalším akutním onemocněním, a to z toho důvodu, že tělo nemůže optimálně fungovat, pokud se v něm vytvářejí nánosy toxických látek, a logicky vysílá varovné signály v podobě dalších nemocí. S užíváním volně prodejných léků na potlačení horečky dochází u dětí k postupnému zmenšování zásob glutathionu, což může mít eventuelně za následek vznik řady chronických onemocnění.

13) Některé volně prodejné léky na potlačení horečky zabraňují tvorbě dalších chemických látek imunitního systému (např. prostogladins), které rovněž pomáhají odbourávat odpadní látky z těla. Výsledkem tohoto omezení je tvorba jiných dráždivých chemických látek (např. thromboxanů a leukotrienů), které působí na organismus zánětlivě a vedou k onemocnění, která jsou mnohem horší než ta, se kterými organismus bojoval na prvním místě.

Obecně tedy platí, jak pro děti tak i pro dospělé:

„Méně se hýbejte, méně se namáhejte, méně mluvte, méně jezte.“

„Více pijte, více spěte, více odpočívejte a více dýchejte.“