Glaukom (zelený zákal)

Oči jsou jedním z nejcitlivějších a velmi důležitých tělesných orgánů. Glaukom, jinak také zelený zákal, je běžné onemocnění postihující zvláště osoby ve věku 55 let a více. Obvyklým způsobem vzniku poškození je vysoký nitrooční tlak. Tento nadměrný tlak poškozuje sítnici a zrakový nerv do té míry, že může dojít k postupné nebo náhlé nevratné slepotě. Aby se předešlo poškození očí, je nejlepším řešením prevence a následně pak rychlý a přímý zákrok.

Formy glaukomu

1) Více než 90 % onemocnění je způsobeno typem glaukomu zvaným glaukom s otevřeným úhlem. Onemocnění tohoto typu se vyvíjí pomalu, tudíž je odhalen až dosti pozdě, když už k nějaké ztrátě došlo. Častým příznakem je postupná ztráta periferního vidění.

2) Mnohem méně častou formou zákalu je tzv. glaukom s uzavřeným úhlem. Jedná se o akutní onemocnění, které vyžaduje diuretické léky a okamžitou operaci. Mezi příznaky patří silná bolest hlavy, bolest očí a často náhlá ztráta vidění. Časnými příznaky mohou být: částečná ztráta vidění, zvláště po ránu, rozmazané vidění a špatné přivykání očí ve tmě. Zornice mohou být nehybné/strnulé a lehce rozšířené se špatnou reakcí na světlo.

Pokud zjistíte tyto příznaky, okamžitě navštivte lékaře.

Vyšetření na přítomnost glaukomu. Zjištění tlaku uvnitř oka je jedním z běžných testů, které očaři a optici provádějí. Provede se tak, že se pomocí přístroje do oka foukne a tím se změří tlak v oku.

Oční testy jsou jednou z metod konvenční medicíny, kterou by měl absolvovat každý. Dalším je pak vyšetření krevního tlaku. Mnoho dalších lékařských testů již tak důležitých a přesných není, alespoň ze zkušenosti týmu Doktor.cz.

Pokud se o své tělo staráme opravdu s péčí, vyšetřování různými mamografy či metodami typu PSA nejsou potřeba.

Příčiny glaukomu

Ve většině případů nejsou příčiny glaukomu jednoznačné. Glaukom je důsledek poškozených očních kanálků, které mají za úkol regulovat tlak v oku. Co jejich poškození způsobuje, se však s jistotou neví.

Možné výživové příčiny jsou:

Zanícení, často z důvodu přítomnosti vysokého množství manganu, železa, hliníku a jiných materiálu v blízkosti oka.

Poškození oxidanty. Toxické kovy, nedostatečné množství živin, poškození jater a jiné příčiny.

Zanesení těla mědí. Nevyrovnaná hladina mědi v těle může způsobit porušení pojivových tkání, včetně té v očních kanálcích. Toto je důsledkem oxidace vysokého procenta nevyužitelné mědi s vitamínem C, což může narušit disulfidové vazby, které dodávají pojivovým tkáním (jakou je např. kolagen) jejich pružnost a sílu.

Poškození jater toxickými látkami. Poškození jater je spojováno s většinou očních onemocnění. Čínská medicína tento jev vysvětluje tak, že oči jsou s játry propojené meridiánem jater, a ta když se poškodí, ovlivní také oči. Může se jednat jen o nepatrnou změnu, pro oko však důležitou. Šedý zákal, zelený zákal, onemocnění retinis pigmentosa a další jsou často spojeny s toxicitou jater, jež je velmi běžná, ale krevními a jinými vyšetřeními ji je velmi obtížné rozpoznat. Biodiagnostickým vyšetřením ji lze odhalit díky výskytu nízké hladiny fosforu, nízkému nebo naopak velmi vysokému obsahu sodíku v poměru k draslíku, nevyrovnané hladině mědi nebo pomalým metabolismem.

Náprava glaukomu

Vyvážená výživa. Mnoho klientů Doktor.cz s potížemi glaukomu vypozorovalo, že se jejich stav vrátil do normálu poté, co jim byl doporučen program vyvážené výživy. Tato náprava může trvat několik měsíců, ale i několik let.  

Za nápravou často stojí zlepšení činnosti jater, snížení vysokého obsahu mědi v těle a odstranění sloučenin oxidantů, do nichž spadá hliník a nevyužitelné formy manganu a železa. Dalším důvodem pro zlepšení stavu je vyšší příjem živin, konzumace většího množství antioxidantů a jiných ochranných látek, které jsou dostupné v přírodních potravinách a doplňcích stravy.

Léčba příznaků glaukomu. Některé publikace doporučují vitamín C, antioxidant glutathion, vitamíny A, C, D a E, omega-3 mastné kyseliny, gingko bilobu, borůvky, zinek, bioflavinoidy a jiné přírodní léky. V týmu Doktor.cz jsme toho názoru, že užívání těchto doplňků stravy je vhodné spojit i s programem vyváženosti výživy.

Lze také vyzkoušet další možnosti přírodní léčby, jakou je například léčba homeopatiky.

Varování: Ti, kdo jsou náchylní k onemocnění zeleného zákalu, by se měli bezpodmínečně vyvarovat produktům z chvojníku (ephedra), rulíku či lékořice, jelikož ty mohou u náchylných osob způsobit náhlý záchvat glaukomu s uzavřeným úhlem. Tyto potraviny nedoporučujeme konzumovat obecně.

Léky konvenční medicíny. Na úpravu tlaku v oku lékaři často předepisují oční kapky. Ty mají většinou dobrý účinek, ale v některých případech mohou vyvolat silné bolesti hlavy a další nežádoucí účinky. Rozhodně jsou do jisté míry toxické, neřeší podstatu problému a musí se užívat každý den po zbytek života.

Někdy je také doporučována operace. Při této operaci dochází k tomu, že se malými řezy pomocí laseru umožní snazší průtok tekutiny bulvou. V některých případech tento zákrok pomáhá, ale obecně moc spolehlivý není.